ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سرقت اطلاعات از دستگاه هاي كپي

به گزارش مسئول فاوا بسیج دانشجویی شهیدآیت چندی است که مطلب مهمی را راجع به سرقت اطلاعات از دستگاه های کپی قصد انتشار داشتیم که امیدواریم با نشر آن بتوانیم آگاهی های اطلاعاتی شما عزیزان را در حوزه فناوری اطلاعات بالا ببریم.

در تحقيقي كه مسئول فاوا بسیج دانشجویی دانشگاه در ماه گذشته انجام داده، فاش شده است كه تقريباً همه دستگاه هاي كپي ديجيتالي كه بعد از سال 2002 ساخته شده اند، يك تصوير از فايل هايي را كه كپي گرفته شده، اسكن شده و يا از طريق دستگاه ايميل شده اند را بر روي ديسك سخت داخلي خود نگاه مي دارند. متأسفانه اطلاعات مذكور مي توانند به راحتي توسط افراد بدانديش مورد بازيابي قرار گيرند.

در اين گزارش نشان داده شده است كه چقدر ساده مي توان دستگاه هاي كپي استفاده شده در سازمان ها و شركت ها را خريداري كرد و سپس با استفاده از ديسك سخت آن اطلاعات حساس شركت هاي مزبور را بازيابي كرد.

اين ماجرا از آنجايي براي مسئول فاوا بسیج دانشجویی دانشگاه جالب شد كه اطلاعات خانواده ها و دانش آموزان يك دبيرستان مانند نام، آدرس خانه، شماره تلفن و شماره ملي آنها از روي ديسك سخت دستگاه كپي دبيرستان بازيابي شد. سپس مسئول فاوا بسیج دانشجویی دانشگاه به يك دبیرستان در اداره آموزش و پرورش  مراجعه كردند كه حاوي 6 دستگاه آماده انتقال به بازیافتی بودند. مسئول فاوا بسیج دانشجویی شهیدآیت به صورت تصادفي سه دستگاه را انتخاب كرده و شروع به بررسی كردند. سپس ديسك سخت دستگاه هاي مذكور را خارج كرده و با استفاده از يك نرم افزار رايگان اينترنتي شروع به دريافت اطلاعات كردند و تنها ظرف 12 ساعت توانستند اطلاعات دستگاه هاي مذكور را بازيابي كنند و در كمال تعجب اطلاعات مربوط مدیریت دبیرستان، نقشه ها همراه با گردش هاي مالي، يك چك 10 میلیون تومانی، اطلاعات محرمانه(شخصی) مربوط به دانش آموزان را پرينت گرفتند.

مسئول فاوا بسیج دانشجویی دانشگاه تحقيقاتي رسمي را در اينباره شروع كرده است و از استفاده کنندگان دستگاه هاي كپي خواسته است تا فكري اساسي براي حفظ امنيت اطلاعات خود بكنند.

5 1 1 1 1 1