امروز :
چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
ساعت :
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
دکتر نیک‌روش : هنوز سند ۲۰۳۰ در کشور در حال اجراست

رئیس سازمان بسیج دانشجویی با اشاره به تذکر رهبر معظم انقلاب درباره سند ۲۰۳۰، گفت: همه ما می‌دانیم که هنوز هم دارند ۲۰۳۰ را اجرا می‌کنند، یعنی آموزش و پرورش ما همان چیزی است که در گذشته بنا گذاشته شده بود.

به گزارش گروه دانشگاه بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان شهیدآیت،‌ محمدجواد نیک‌روش رئیس سازمان بسیج دانشجویی در دوره آموزشی حمات ( ویژه دانشجویان جهادی) با اشاره به جایگاه الگوهای مردمی در نظام امام و امت گفت: یکی از حوزه‌های اساسی این مسئله نهاد تامین مالی است. نهاد تامین مالی رکن رکین هر اقدامی است، حال این ابزار چه اقدام اقتصادی و چه اقدامی از جنس خیریه و چه ه فرهنگی باشد این مسئله پشتوانه مالی یک مسئله جدی است.

وی ادامه داد: ما اگر به بسیج به عنوان طرح امام راحل برای امت سازی از عمق وجود اعتقاد داشته باشیم و به درستی آن را فهم کنیم تلاش می‌کنیم به تکلیف خود در نسبت با امام و ولی خود پایبند باشیم.

نیک‌روش با بیان اینکه ما باید به نسبت امام و امت توجه ویژه‌ای داشته باشیم، تاکید کرد: اگرچه ما الان داریم از الگوهای خارجی این کار استفاده می کنیم ولی باور کنید زمینه اصلی این در مباحث عمیق اسلامی والگوی حکمرانی اسلامی است.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: ما در این 14 قرن در بحث نسبت امام و امت به واسطه آماده نبودن امت و مردم در این زمینه خیلی جلو نرفتیم، که البته در 40 سال اخیر خوب عمل کرده‌ایم ولی باید زمینه پردازی می‌کردیم تا الگوی امام و امت در عرصه‌های مختلف دقیقا تبیین شود. برای نظریه خود که مبتنی بر مبانی اصیل اسلامی است باید الگو سازی و مدلسازی می کردیم که در این چهل سال مقداری عقب بودیم.

وی با اشاره به اهمیت تشکیل هسته‌های خودجوش مردمی مبتنی بر الگوی امام و امت گفت: ما الان می توانیم بگوییم مبتنی بر نظریات کلانی که داشتیم الگوها و مدل‌هایی تجربه شده و الان وقت آن رسیده که این الگوها، مدلها و هسته ها منسجم تر ایجاد شود و گام بعدی هم این است که این هسته ها تکثیر و بعد شبکه شود و اتفاقات بزرگی رقم بخورد.

نیک‌روش گفت: الگوی امام و امت که ما براساس آن معتقدیم بسیج طرح امام(ره)  برای اینکه این الگو عملیاتی شود، بوده است یک رکنش امام است و یک رکن مهمش هم امت، که ما باید برای حضور مردم زمینه فراهم کنیم.

وی با اشاره به وجود سرمایه اجتماعی خوب در کشور گفت: ما توانسته ایم الگویی ایجاد کنیم که مردم حس خود را به نظام اسلامی نشان دهند که در دنیا این برای حکومت ها پشتیبان است، که نظام اسلامی این را دارد و همان چیزی است که 40 سال است ما را پیروز می‌کند ولی آیا ما توانسته ایم در این زمینه الگویی داشته باشیم؟

رئیس سازمان بسیج دانشجویی تاکید کرد: ما مبتنی بر ادبیات بومی خودمان که امام فرمود هسته‌های مقاومت را در سراسر جهان راه بیاندازید باید بتوانیم طراحی مفهومی دقیقی داشته باشیم و این الگو را از طریق هسته‌های خودجوش و مردمی که پیشرو آن باید دانشجویان باشند آن را بسط دهیم.

نیک روش خاطرنشان کرد: یک زمینه ایجاد هسته های مقاومت آن کاری است که گروه‌های جهادی پیگیری می‌کنند که امیدواریم به برکت این گردهمایی ها تکثیر شود و الگوی دقیقی به دست آید و اگر ساختارهای رسمی مانع تراشی نکنند ما خیلی کاری با آنها نداریم. البته ما می‌خواهیم که الگوی امام و امت در سیستم های اداری کشور جاری شود ما با این موضوع خیلی فاصله داریم.

وی یادآور شد: اینکه به ما بگویند نظام تعلیم و تربیت ما با ولایت فقیه  نسبت دارد، این همان تحقق گام دوم انقلاب است ولی مقام معظم رهبری الان می‌گویند من درباره 2030 تذکر دادم شما انجام ندارید و الان علنی می‌گویم که 2030 را اجرا نکنید، و همه ما می دانیم که هنوز هم دارند 2030 اجرا می‌کنند، یعنی آموزش و پرورش ما همان چیزی است که در گذشته بنا گذاشته شده بود.

رئیس سازمان بسیج دانشجویی گفت: جای کار در این مدلی که ما داریم در نظام امام‌محمد با رسیدن به رسیدن به نظریه انقلاب خیلی خوب خیلی خوب فراهم است غنیمت بشماریم.

1 1 1 1 1